პროგრამა

დღე 1 – 18 ნოემბერიდღე 2 – 19 ნოემბერი

12:00 – 12:30
(GMT +4)

გახსნითი პლენარული სესია

მარტენ ბოტერმანი (Maarten Botterman), მმართველობის თავმჯდომარე, ICANN

ეკატერინე ყუბუსიძე, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო

მერაბ ქათამაძე, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია

რევაზ კოპალაძე, კავკასუს ონლაინის გენერალური დირექტორი

თეიმურაზ ლორთქიფანიძე, Greennet

12:30 – 13:30
(GMT +4)

ბიზნესის უწყვეტობა და რეესტრის სტაბილურობა – რეგიონალური მიდგომა

2020 წელი DNS ინდუსტრიისთვის რთული აღმოჩნდა. სესია დაეთმობა რეგიონალური ზედა დონის დომენების რეგისტრატორებისა და ადმინისტრატორების სტრატეგიულ მიდგომებს ბიზნესის სტაბილურობის უზრუნველსაყოფად.

ანდრეი ვორობიოვი, ccTLD .RU

პაველ გუსევი, KAZNIC

ირინა დანელია, ccTLD .RU

სვეტლანა ტკაჩენკო, Hostmaster UA

იური კორიტინი, Hoster.by

13:30 – 14:00Break

14:00 – 15:00
(GMT +4)

დომენური სახელების ბაზარი საქართველოში

სესია დაეთმობა .GE ზონის აკრედიტირებული რეგისტრატორებისა და საკონსულტაციო საბჭოს მუშაობის პროცესს, ასევე ქართულ დომენურ ბაზარზე უახლესი ტენდენციების დანერგვის პერსპექტივებს.

.GE ზონის წამყვანი რეგისტრატორები წარმოადგენენ თავიანთ ხედვას ბიზნეს სტრატეგიის, რეგისტრაციის წესების, მარკეტინგისა და უახლესი ტექნიკური გადაწყვეტილებების შესახებ.

მზია გოგილაშვილი, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია

დავით ბირმანი, Domenebi.ge

კატარინა გევორგიანი, GlobalR

სანდრო ქარუმიძე, .GE საკონსულტაციო საბჭო

15:00 – 15:30
(GMT +4)

უნივერსალური მიმღებლობის (UA) რეგიონალური მიმოხილვა

სარმად ჰუსეინის პრეზენტაცია და ადგილობრივი ინიციატივის გეგმა UA-სთვის.

სარმად ჰუსეინი, ICANN

მარია კოლესნიკოვა, ccTLD .RU

კონსტანტინე ქაროსანიძე, Cloud9

12:00 – 13:30
(GMT +4)

ინტერნეტის ეკოსისტემა და DNS-ის მომავალი

DNS ინტერნეტის ფუნდამენტური ტექნოლოგიაა. წლების განმავლობაში ცნობილი იყო მისი გამოყენების არაერთი მაგალითი ტექნიკური სისტემების ფართო სპექტრში. სესია დაეთმობა DNS-ის გამოყენებას ისეთ უახლეს ტექნოლოგიურ სისტემებში, როგორიცაა 5G, Things Internet და Digital Object Architecture (DOA).

არტიომ გავრიჩენკოვი, Qrator Labs

იური კარგაპოლოვი, UANIC

კურტ პრიცი, .ART

ოლეგ ერმაკოვი, MTS

გლებ პიჟოვი, IoT-ის ასოციაცია

13:30 – 14:00
(GMT +4)

მოხსენება თემაზე: ICANN ITHI და DNS-ის მონიტორინგი

სესიაზე განიხილება DNS მსოფლიო სისტემის მდგომარეობა და ICANN ITHI პროექტის უკანასკნელი შედეგები.

ალენ დურანი, ICANN

14:00 – 14:30Break

14:30 – 15:30
(GMT +4)

კიბერუსაფრთხოება DNS მიმართულებით

სესია დაეთმობა DNS უსაფრთხოების უზრუნველყოფის ბოლოდროინდელ ინიციატივებს არსებული კიბერსაფრთხოების პირობებში.

მიხაილ ანისიმოვი, ICANN

ირაკლი შავგულიძე, Greennet

გიორგი იაშვილი, GISA

გრიგორ საგიანი, .AM

გიორგი გურგენიძე

15:30 – 16:00
(GMT +4)

შეჯამება, ფორუმის დასასრული

დანკო იევტოვიჩი, ICANN

14:30 – 16:40
(GMT +4)
November 19
Day

Lightning talks

Experts will speak briefly on the latest breakthroughs in technologies used by the modern domain industry.

Dušan Stojičević, Chairman of ICANN’s Cyrillic Generation Panel, member of Universal Acceptance Steering Group
IDN Email – behind the scenes

Olga Makarova, MTS
DNS: operator’s view